National Results

The latest 2018 National Results – click to expand

Please note that 2018 Results will be updated throughout the year. 

To view our 2017 Event Results & Rankings as well as past years results, please see the Archive Results Page HERE.

Annual Awards

OWNZ NATIONAL SENIOR & JUNIOR CHAMPIONSHIP AWARDS

 

Best Male Senior Lifter on Sinclair       Mark Spooner Award Best Female Senior Lifter on Sinclair
2008 Richard Patterson 2008 Tracey Lambrechs
2009 Mark Spooner 2009 Tracey Lambrechs
2010 Richard Patterson 2010 Tracey Lambrechs
2011 Richard Patterson 2011 Tracey Lambrechs
2012 Andrew Cianco 2012 Tracey Lambrechs
2013 Richard Patterson 2013 Philippa Hale
2014 Caleb Symon 2014 Philippa Patterson (Hale
2015 Richard Patterson 2015 Andrea Miller
2016 David Liti 2016 Philippa Patterson (Hale)
2017 Richard Patterson 2017 Philippa Patterson (Hale)
2018 David Liti 2018 Kanah Andrews-Nahu

 

Best Male Junior Lifter on Sinclair Best Female Junior Lifter on Sinclair
2008 Cody Cole 2008 Chantal Lambrechs
2009 Cody Cole 2009 Chantal Lambrechs
2010 Cody Cole 2010 Chantal Lambrechs
2011 Matthew Madsen 2011 Nil
2012 Saxon Gregory-Hunt 2012 Charlotte Moss
2013 Saxon Gregory-Hunt 2013 Charlotte Moss
2014 Cameron McTaggart 2014 Charlotte Moss
2015 Anthony Taylor 2015 Charlotte Moss
2016 David Liti 2016 Kanah Andrews-Nahu
2017 Cameron McTaggart 2017 Kanah Andrews-Nahu
2018 Isaac Lawgun 2018 Kanah Andrews-Nahu

 

Senior Mens Team                                   Don Oliver Memorial Shield Senior Womens Team                                           Lynn Cameron Shield
2008 Cody Cole 2008 Chantal Lambrechs
2009 Cody Cole 2009 Chantal Lambrechs
2010 Cody Cole 2010 Chantal Lambrechs
2011 Matthew Madsen 2011 Nil
2012 Saxon Gregory-Hunt 2012 Charlotte Moss
2013 Saxon Gregory-Hunt 2013 Charlotte Moss
2014 Cameron McTaggart 2014 Charlotte Moss
2015 Anthony Taylor 2015 Charlotte Moss
2016 David Liti 2016 Kanah Andrews-Nahu
2017 Cameron McTaggart 2017 Kanah Andrews-Nahu
2018 Isaac Lawgun 2018 Kanah Andrews-Nahu

 

Junior Mens Team                                   Harold Cleghorn Memorial Shield Junior Womens Team
2010 Christchurch City Weightlifting 2010
2011 Christchurch City Weightlifting 2011
2012 Christchurch City Weightlifting 2012
2013 Christchurch City Weightlifting 2013
2014 Christchurch City Weightlifting 2014 Northsport and Netfit Training Room
2015 Papatoetoe Olympic Weightlifting Club 2015 Otara Barbell Club and Otago Wieghtlifting
2016 Papatoetoe Olympic Weightlifting Club 2016 Northland Olympic Wieghtlifting
2017 Functional Strength Olympic 2017 Functional Strength Olympic
2018 Papatoetoe Olympic Weightlifting Club 2018 Functional Strength Olympic

 

Garry Marshall Trophy                                 Most Meritorious Lifter
2010 Grant McKay
2011 Marea Teoiaki
2012 Tevita Ngalu
2013 Nicole Kumerich
2014 Vester Villalon
2015 Megan Signal
2016 Vester Villalon
2017 Savannah-Rose Corbett
2018 Piper Gwyn



OWNZ NATIONAL MASTERS CHAMPIONSHIP AWARDS

 

Top Male Masters presented by                         Bill Farrant Top Female Masters presented by                             Bill Farrant
2002 R Kennedy 2002
2003 R Kennedy 2003 Tina Ball
2004 R Kennedy 2004 Tina Ball
2005 R Kennedy 2005 Tina Ball
2006 G Broomfield 2006 Tina Ball
2007 M Patterson 2007 Tina Ball
2008 G Broomfield 2008 T Waikato
2009 Garry Marshall 2009 Tina Ball
2010 Greg Bahler 2010 M Troon
2011 Greg Bahler 2011 Nil
2012 Tevita Ngalu 2012 T Williams
2013 Tevita Ngalu 2013 Liz Kendrick
2014 Tevita Ngalu 2014 Vanessa Lawgun
2015 Lee Atrill 2015 Nicole Kumerich
2016 Tevita Ngalu 2016 Nicole Kumerich
2017 Lee Atrill 2017 Abbie Cederman
2018 2018

 

OWNZ NATIONAL YOUTH AWARDS

Best Youth Lifter Male                           Rod Kennedy Memorial Shield Best Youth Lifter Female                                                      Rod Kennedy Memorial Shield
2009 D Correros 2009 N Kari
2010 Saxon Gregory-Hunt 2010 Jordan Holmes
2011 Mitchell Sione 2011 Ella Pilkington
2012 Cameron McTaggart 2012 Charlotte Moss
2013 Ethan Hawken 2013 Jade Hawken
2014 Cameron McTaggart 2014 Jade Hawken
2015 Vernon Taylor 2015 Kaeley Elkington
2016 Harvey Davies 2016 Kanah Andrews-Nahu
2017 Jake Bassett 2017 Kanah Andrews-Nahu
2018 Benet Kumeroa 2018 Kanah Andrews-Nahu
Note as of 2018: Best Over 15 Youth Lifter

 

Best Youth Under 15 Lifter Male Best Youth Under 15 Lifter Female
2018 Kitini Taihuka 2018 Anja Jennings

OWNZ CLUB LEAGUE TEAM AWARD

NZ Weightlifting Div 1 League Shield
2007 Gillies Avenue
2008 NorthSport
2009 Wellington
2010 Christchurch City Weightlifting
2011 Netfit Training Room
2012 Christchurch City Weightlifting
2013 Christchurch City Weightlifting
2014* Functional Strength Olympic
2015 Northland Olympic Weightlifting
2016 Otara Barbell Club
2017 Otaga Weightlifting Cluba dn Functional Strength Olympic
* From 2014 , this award is presented to the Club who wins the Club Champions League
Club Champions League did not run in 2018

 

OWNZ ANNUAL AWARDS

 

Outstanding Performance Awards
2016 Joachim Setefano
2016 David Liti
2016 Kanah Andrews-Nahu
2017 Benet Kumeroa
2017 Kanah Andrews-Nahu
2018 David Liti
2018 Laurel Hubbard
2018 Joachim Setefano
2018 Kanah Andrews-Nahu

 

2018 Event Results

2018 Event Results

North Island Championships 

Full competition results (7 sessions) VIEW

South Island Championships

Full competition results (7 sessions) VIEW

National Secondary School Championships 

Full competition results (7 sessions)  VIEW

National Masters Championships 

Full competition results (6 sessions)  VIEW

National Senior & Junior Championships

Full competition results (10 sessions)  VIEW

Open Gradings

2018 Open Gradings

Men & Women (as at 30th November 2018) DOWNLOAD

Sinclair Rankings

2018 Sinclair Rankings

Men & Women (as at 30th November 2018) DOWNLOAD

Improvement Rankings

2018 Improvement Rankings

Men & Women (as at 30th November 2018) DOWNLOAD